Оберіть область зі списку
Вінницька
Волинська
Дніпропетровська
Житомирська
Закарпатська
Запорізька
Івано-Франківська
Київська
Кіровоградська
Львівська
Миколаївська
Одеська
Полтавська
Рівненська
Сумська
Тернопільська
Харківська
Херсонська
Хмельницька
Черкаська
Чернівгівська
Чернівецька
Ваша область
Ви з області?
Так
Змінити

мова
мова

Ваша область ?
Так
Змінити
21 / 04 2023

Не програти після Перемоги: чому українському бізнесу потрібно вже готуватися до змін правил на внутрішньому ринку та як держава може допомогти малому та середньому бізнесу пришвидшити відбудову, – блог Сергія Коваленка

Європа певна, що Україна крокує до перемоги і отримає переломні зрушення у війні уже у 2023 році. Перемога України настане, – в це вірять більше 90% українців, говорять результати опитувань.
Чи буде готовий український бізнес до перемоги і що нового принесе післявоєнний період для українських підприємств? До чого потрібно готуватися, аби не прогавити шанси відновити свій бізнес?

Український бізнес впродовж останніх років пройшов багато етапів змін і пристосування. Ті, хто пройшов випробування ковідом, здавалося би, були готові до нових викликів, але до війни не можна бути готовим. Воєнні дії змусили українські бізнеси проводити релокацію, повністю змінювати логістичні маршрути, приймати важливі рішення щодо управління колективом, товарною політикою та ін. Значно підвищилися ризики ведення бізнесу, які треба враховувати в плануванні.

Керівники компаній на початку війни, у лютому-березні 2022 року, часто приймали важливі рішення за лічені години. Вони врятували багато, адже в тій ситуації вигравав той, хто швидше реагував, а далі впродовж 2022 року – той, хто швидше пристосовувався.

Найбільш адаптивними та найбільш гнучкими виявилися середні та малі підприємства. Це пов’язано не тільки зі швидким прийняттям рішень, а також зі швидкою реалізацією цих рішень всередині компаній.

Наразі, завдяки ЗСУ та владі України, вірю, що позаду найважчі часи для українського народу та для бізнесу. Не зважаючи на те, що війна продовжується, поволі почав відновлюватися попит, навіть на первинному ринку нерухомості.

Хоча, саме ринок будівництва, а з ним – металопрокату, дуже потерпав у 2022 році від відсутності попиту.

Більше року попит не перебільшував позначку у 30% від довоєнного періоду. Весна ж 2023 року принесла надію на поступове, але впевнене відновлення попиту, а з ним – і галузі.

Так, найбільший ріст відвідуваності популярного сайту нерухомості у 2022 році був зафіксований у вересні. У березні 2023 року цікавилися житлом на 40% більше людей, ніж за кращий місяць 2022 року. Це маркер відновлення попиту на ринку будівництва, а отже, і металопрокату й інших пов’язаних з будівництвом житла ринків.

Перемога буде. І до того, що вона принесе з собою для бізнесу, потрібно готуватися вже. Адже за перемогою прийде стрімкий процес відбудови (критичної інфраструктури, а також, що важливо – житла). Буде відбуватися швидкий ріст попиту та пропозиції і потрібно встигати його задовольняти.

Кожному власнику та власниці бізнесу потрібно вже спланувати необхідні кроки для відновлення роботи своїх підприємств, і найголовніше, бути готовим зібрати швидко команду.

Базу таких людей, які можуть за клацанням пальців повернутися з-за кордону для виконання своєї функціональної позиції, потрібно збирати вже; знати структуру команди та мати на увазі спеціалістів, а можна навіть проговорити попередні домовленості з ними про старт роботи.

Зміни після перемоги не будуть дуже швидкими. Кожній компанії всередині потрібно буде зрушити з місця бізнес-процеси та запуститися, а потім – взяти участь в тендері на проведення тих чи інших робіт (якщо вони не будуть скорочені) Ці процеси потребують тривалого часу.

Вважаю, що пік процесу відбудови припаде на півріччя після перемоги. Адже саме за цей час бізнесу вдасться налаштувати та активізувати процеси.

Під відбудовою маю на увазі швидке відновлення житлових квадратних метрів. Відновлення об’єктів критичної інфраструктури відбувається вже сьогодні. Цей процес частково активізував різні бізнеси, але для того, аби загалом змінити та підвищити попит на ринку металопрокату та будівництва його замало.

Аби дозволити бізнесу після перемоги результативно працювати на відбудову, створювати нові робочі місця та розвиватися разом з відновленням економіки, влада повинна зробити кілька кроків та рішень.

Перше – це продовжити боротьбу з корупцією у всіх ланках влади. Адже коштів на відбудову, в тому числі – від закордонних інвесторів, буде йти чимало. Не можна допустити, щоб вони осіли в кишенях недобросовісних чиновників. Потрібна система контролю та витрат коштів, які підуть на відбудову.

Бізнесу також би допомогло надання кредитів від держави з низькими відсотками. Особливо це дало би старт малому та середньому бізнесу, у якого зараз спостерігається нестача коштів для відновлення своїх робочих та бізнесових процесів. Це рішення дозволило би пришвидшити відновлення економіки та процес відбудови. А також, дало би економіці вагомий грунт для росту у  майбутньому.

По-третє. Потрібен жорсткий контроль проти монополізації ринків послуг, які будуть працювати на відновлення. Монополізація означає здорожчання, уповільнення та корупцію.

Має бути введений тимчасовий контроль цін на товари та послуги, аби уникнути швидкого росту цін після перемоги.

І ще – про це потрібно думати вже зараз, бо коли прийде момент «Х» буде надто пізно.

Top